Czym charakteryzują się czekany turystyczne?

Czekany turystyczne, to nic innego jak modele podstawowe, które są najlepszym wyborem dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze wspinaczką. Przed wybranie swojego pierwszego modelu warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę się on charakteryzuje i jakie są jego największe atuty.

Czekany typu B

W sklepach z akcesoriami wspinaczkowymi czekany turystyczne oznaczane są literką B (Basic). Godne uwagi są przede wszystkim te, które spełniają norę EN 13089:2015. Doskonale poradzą sobie nie tylko w lodzie, ale również w śniegu. Warto wspomnieć o tym, że osoby początkujące powinny szerokim łukiem unikać czekanów ultralekkich. Modele tego typu zaprojektowane są dla profesjonalistów. Przy nauce wspinaczki, niewielka waga czekanów byłaby jedynie wadą Dobry czekan należy poczuć w dłoni, dlatego też musi os swoje warzyć.

Długość czekana ma znaczenie

Dla wielu osób trudnym zadaniem jest umiejętne dopasowanie długości czekana. Jak powszechnie wiadomo sprzęt należy idealnie dopasować do swojego wzrostu. Najlepiej dokonywać zakupu w sklepach stacjonarnych, gdzie można przymierzyć i obejrzeć na żywo interesujący nas czekan. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się czekany o długości około 60 cm. Dobry sprzęt powinien sięgać do połowy łydki, dlatego też jak istnieje taka możliwość, to warto przymierzyć poszczególne modele. Problemy mogą pojawić się dopiero przy zakupach przez Internet. Warto postawić na sklepy online, w których można dokonać wymiany.

Jak umiejętnie zamocować czekan?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo ważnym zadaniem jest umiejętne zamocowanie czekana do plecaka, co wbrew pozorom wcale nie jest prostym zadaniem. Większość modeli wyposażonych jest w specjalne pętle i uchwyty, dzięki którym bez żadnego większego problemu można czekan przymocować do plecaka. Najlepszym rozwiązaniem jest pętla, w którą wsuwa się stylisko czekana aż do samej głowicy. Po jego obróceniu można przypiąć stylisko do plecaka na przykład za pomocą ściągacza albo rzepa – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html