Wybieramy buty wspinaczkowe

Niezależnie od tego, czy planujemy rozpocząć uprawianie wspinaczki halowej, czy też outdoorowej musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Musimy nabyć uprząż, kask, ekspresy oraz wspomniane buty. Na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z wyboru? Czy zakup jest konieczny?

Buty do wspinaczki

Wiele osób rozpoczynających przygodę ze wspinaczką zastanawia się, czy zakup profesjonalnego obuwia jest konieczny. Chociaż rozpoczynając przygodę ze sportem nie zawsze musimy kupować sprzęt najwyższej jakości to niestety nie dotyczy to butów wspinaczkowych. Aby móc w sposób komfortowy i co najważniejsze bezpieczny uprawiać wspinaczkę musimy zakupić obuwie, które:

  • będzie odpowiednio dopasowane do stopy,
  • będzie posiadać cienką podeszwę,
  • ma dużą ilość ogumienia wokół cholewki,
  • odznacza się sztywnością,
  • ma gumę o wysokiej przyczepności.

Niestety adidasy, trampki czy też każdy inny rodzaj noszonego na co dzień obuwia nie odznacza się tymi cechami. Jedynym wyjściem są buty wspinaczkowe, których cena waha się od 250 do 700 złotych.

Odpowiedni but do wspinaczki

Buty wspinaczkowe (https://www.polarsport.pl/buty/buty-wspinaczkowe.html) dla osoby początkującej powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane do nogi. Ze względu na specyficzną konstrukcję tego rodzaju buta możemy mieć (szczególnie początkowo) wrażenie, że but jest za mały. U części osób może się to przyczyniać do poczucia dyskomfortu. Niemniej jednak jest to konieczne. Szczęśliwie z czasem przyzwyczaimy się do delikatnego ucisku ze strony buta i nie będzie to stanowiło problemu.